Ważny temat
WP Ważny temat Partner edycji
Partner edycji
Bożonarodzeniowe jarmarki, piękne dekoracje, wspaniałe koncerty i wyborne potrawy – tak Zagrzeb przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Stolica Chorwacji w czasie adwentu zmienia się w świąteczną krainę z bajki, która co roku zachwyca rzesze turystów.

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać na święta? Albo chociaż na chwilę oderwać się od nerwowego zgiełku, szału zakupów i gorączki przygotowań? Znamy takie miejsce, które sprawia, że świąteczny czas płynie wolniej, wokół unosi się radosna atmosfera oczekiwania, a wszystko wokół wygląda jak zimowy obrazek z bożonarodzeniowych pocztówek. To Zagrzeb – miasto, które celebruje święta jak żadne inne. W okresie adwentu stolica Chorwacji przypomina wspaniałą świąteczną wioskę. Barwne stragany z ręcznie wykonanymi ozdobami, stoły uginające się pod ciężarem wybornych przysmaków, ciekawe wydarzenia muzyczne i wiele innych przedświątecznych atrakcji to dla wielu osób obietnica niezapomnianej Gwiazdki jak z bajki. Nic dziwnego, że w grudniu Zagrzeb odwiedza mnóstwo turystów z całego świata. W końcu nikt nie potrafi tak pięknie celebrować świąt jak Chorwaci.

Święta po chorwacku

Chorwacja, podobnie jak Polska, jest krajem katolickim, więc święta obchodzone są tam w tym samym czasie i towarzyszą im podobne zwyczaje. Badnjak (po chorwacku Wigilia) wypada 24 grudnia, dzień później celebrowany jest Božić (Boże Narodzenie), a w każdy z tych dni domy wypełnia śpiew kolęd i zapach wybornych dań. Wigilię Chorwaci świętują rodzinnie przy suto zastawionym stole, ale potrawy świątecznie są tam nieco inne niż te, które pojawiają się w polskich domach. Choć w chorwackim menu wigilijnym także znajdziemy wiele potraw z ryb (m.in. pyszna i sycąca zupa rybna czy bakalar – wyśmienity gulasz z suszonego dorsza), to jednak prym w ten wieczór wiodą dania mięsne, bo w Chorwacji post kończy się przed wieczerzą wigilijną.

Zagreb

To, jakie mięsiwa trafią na świąteczny stół, zależy od regionu. W niektórych częściach kraju gospodynie przyrządzają pieczonego prosiaka, w innych królują dnia z drobiu. Z całą pewnością jednak w świątecznym menu nie może zabraknąć indyka z mlinci – tradycyjnej, chorwackiej pieczeni z dodatkiem mlinci, czyli cienkich placuszków przyrządzanych z wody, mąki i soli. Popularną potrawą świąteczną jest także pašticada, czyli duszona wołowina w aromatycznym sosie, a także sarma – małe ruloniki z liści kiszonej kapusty z ryżowo-mięsnym farszem (trochę jak polskie gołąbki). Wśród dań głównych często pojawia się też potrawa z kapusty duszonej z fasolą i cebulą, która wyglądem i smakiem bardzo przypomina bigos.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć słodkości. Faworki, które w Polsce kojarzą się z czasem karnawału, w Chorwacji uchodzą za świąteczny przysmak. Kroštule – czyli odpowiednik naszego chrustu – robione są z ciasta francuskiego, smażone na głębokim tłuszczu i podawane z cukrem pudrem. Ich smak jest tak urzekający, że znikają w okamgnieniu. Do najsłynniejszych świątecznych ciast zaliczany jest badnji kruh z miodem i bakaliami, migdałowa božić pletenica z gałką muszkatołową i rodzynkami oraz štrukli, czyli inaczej strudel z nadzieniem z sera, serwowany na słodko lub na ostro. Te i wiele innych przysmaków można skosztować i kupić na słynnym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Zagrzebiu.

Źródło: materiały partnera

Adwentowe atrakcje w stolicy Chorwacji

Kolorowe kramiki z ozdobami gwiazdkowymi, rękodziełem i lokalnymi przysmakami to duma chorwackiej stolicy. Nie bez powodu Jarmark Bożonarodzeniowy w Zagrzebiu został już kilkukrotnie uznany za najpiękniejszy w Europie. Jury konkursu organizowanego przez European Best Destination nie może się mylić – podobnie jak tłumy turystów z różnych zakątków świata, którzy zjeżdżają w grudniu do Chorwacji na wielkie świąteczne zakupy.

Ale magia tutejszego targu gwiazdkowego to nie tylko kupowanie i jedzenie, ale także piękna oprawa wizualna i muzyczna imprezy. Każdego roku na placach i uliczkach Zagrzebia pojawiają się wspaniałe dekoracje świąteczne, które sprawiają, że jarmark wygląda jak prawdziwa wioska Świętego Mikołaja. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, występy artystyczne i wspólne kolędowanie na świeżym powietrzu. Amatorzy łyżew mogą zakręcić kilka piruetów na oświetlonej tafli lodowiska, które jest obowiązkowym punktem na liście adwentowych atrakcji.

Podczas pobytu w Zagrzebiu warto też odwiedzić Salaj Land – wyjątkowy świąteczny park ozdobiony tysiącami światełek. To prawdziwa gratka dla miłośników iluminacji. Magię tego miejsca widać po zmroku, kiedy oczom spacerowiczów ukazuje się wspaniała zimowa kraina, żywcem wyjęta z kart bożonarodzeniowej baśni. Tę niezwykłą atrakcję znajdziemy w Grabovnicy – niewielkiej wsi położonej w pobliżu Zagrzebia. W każdym roku temat instalacji świetlnych się zmienia (jakiś czas temu motywem przewodnim były Smerfy!). Ciekawe, jaką niespodziankę szykują organizatorzy na nadchodzące święta?

Na terenie parku znajdziemy punkty gastronomiczne, niewielki jarmark świąteczny i lodowisko. Ilość atrakcji sprawia, że śmiało można spędzić tam nawet cały dzień.

Źródło: materiały partnera

Gwiazdka inna niż wszystkie

Wspaniała gwiazdkowa atmosfera zachęca do pozostania Zagrzebiu na święta. W tym roku ze względu na pandemię celebrowanie świąt będzie wyglądało zupełnie inaczej, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości Zagrzeb ponownie rozbłyśnie gwiazdkową magią. Ci, którzy zdecydują się celebrować Boże Narodzenie po chorwacku, z pewnością nie będą żałować. Choć wigilijne rytuały wyglądają tu podobnie, to jednak życzenia: "Sretan Božić" (po chorwacku "Wesołych Świąt") brzmią serdeczniej i bardzo szczerze. Tacy właśnie są Chorwaci – rodzinni, ciepli i gościnni. Jak co roku w grudniu mieszkańcy Zagrzebia witają turystów wyśmienitymi przysmakami, świąteczną muzyką i masą atrakcji. Trudno nie przyjąć tak pięknego zaproszenia. Kto raz spędził Boże Narodzenie w stolicy Chorwacji, ten już zawsze będzie chciał tam wracać.

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close