Ważny temat
WP Ważny temat Partner edycji
Partner edycji
Malownicze krajobrazy, wspaniała architektura, wyborna kuchnia – to zaledwie kilka z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Zagrzeb, piękną stolicę Chorwacji, która tętni życiem przez cały rok. W sezonie jesienno-zimowym miasto zapewnia turystom moc atrakcji, które gwarantują niezapomniane wrażenia.

Jeszcze do niedawna Chorwacja kojarzyła się z typowo letnim wypoczynkiem. Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i piaszczyste plaże to wymarzona sceneria dla amatorów leniuchowania nad brzegiem morza. Ale ten piękny kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Jesienią i zimą turystów przyciąga Zagrzeb – miasto o fascynującej historii i równie ciekawej kulturze. Szeroka oferta wydarzeń i atrakcji zainteresuje nawet najbardziej wybrednych amatorów podróżowania. Co więcej, piękną, egzotyczną miejscowość mamy na wyciągnięcie ręki, bo lot z Warszawy do Zagrzebia trwa zaledwie trzy godziny. Zalet tego niezwykłego miejsca jest znacznie więcej. Odkrywamy najciekawsze fakty na temat chorwackiej metropolii.

Miasto wielu kultur

Zdumiewającą różnorodność kulturową Zagrzeb zawdzięcza burzliwej historii. Wpływ na losy Chorwacji wywarło wiele różnych krajów, co istotnie odcisnęło się na późniejszym charakterze i zwyczajach jej mieszkańców. Zagrzeb jest nie tylko piękną wizytówką tego państwa, ale także miejscem upamiętniającym jego dzieje. W stolicy Chorwacji znajdziemy liczne muzea i wiekowe budowle, które zachęcają do niespiesznego zwiedzania. To istny raj dla zapalonych odkrywców i miłośników zabytkowej architektury.

Zagreb

Zagrzeb nie rozczaruje także poszukiwaczy wyjątkowych smaków. Tradycyjna kuchnia chorwacka słynie z wielu wyśmienitych potraw, których można skosztować w miejscowych gastronomiach. Warto pamiętać, że smaki i zwyczaje kulinarne Chorwacji różnią się w zależności od regionu. Nadmorskie kurorty słyną z owoców morza i doskonałych dań rybnych. W Zagrzebiu nie znajdziemy zbyt wielu lokali oferujących typowo śródziemnomorskie dania, ale oferta tutejszych restauracji także nie rozczarowuje.

Podczas wizyty w stolicy Chorwacji trzeba koniecznie skosztować cevapi – pysznych kotlecików z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego. Na uwagę zasługuje także bogaty wybór wypieków. Wśród nich bez wątpienia królują burki – ciasto filo z nadzieniem z sera, szpinaku lub mięsa, i rolati, czyli rolady (do wyboru z szynką lub serem). Wpływom tureckim Chorwacja zawdzięcza sarmę (potrawę z ryżu i kiszonych liści kapusty, przypominającą trochę nasze polskie gołąbki), a czasom austriackim – strudel, czyli popularne ciasto z owocami. Podczas pobytu w Zagrzebiu warto szukać niewielkich restauracji prowadzonych przez lokalnych mieszkańców, którzy przyrządzą każde z dań w tradycyjny sposób. Dzięki temu poznamy prawdziwy smak Chorwacji, który znacznie różni się od miejsc oferujących kuchnię międzynarodową.

Źródło: Adobe Stock

Magiczny Zagrzeb w zimowej aurze

Osoby, które tęsknią za prawdziwą zimą ze śniegiem powinny wybrać się do Zagrzebia w okresie od grudnia do marca. W tym czasie opady śniegu pojawiają się w Chorwacji niemal codziennie, a dzięki ujemnym temperaturom biały puch utrzymuje się długo, tworząc malowniczy krajobraz zimowego miasta. W grudniu stolica Chorwacji zamienia się w bajkową, bożonarodzeniową krainę. Podczas licznych jarmarków świątecznych można kupić piękne ozdoby i tradycyjne wyroby od lokalnych rzemieślników, a także spróbować tutejszych przysmaków. To także świetna okazja do zrobienia gwiazdkowych zakupów dla bliskich.

Zimowy Zagrzeb ma w sobie wiele uroku, a niewielka ilość turystów sprawa, że miasto zwiedza się znacznie łatwiej i przyjemniej. Brak kolejek w muzeach zachęca do niespiesznej kontemplacji wspaniałych zbiorów, a puste uliczki – do długich spacerów śladami zabytkowych budowli. Przed świętami w stolicy odbywa się wiele imprez i wydarzeń muzycznych. Radosne kolędowanie na ulicach przy grzanym winie lub kubku gorącej czekolady to świetny sposób, żeby poczuć gwiazdkową aurę. Miłośnicy muzyki klasycznej docenią z pewnością koncerty w Teatrze Narodowym.

Atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć

Ze względu na imponującą ilość zabytków i ciekawych miejsc warto poświęcić na zwiedzanie Zagrzebia co najmniej kilka dni. Jeżeli jednak planujemy krótszy, weekendowy pobyt, powinniśmy wcześniej zaplanować sobie czas, żeby nie przeoczyć kluczowych punktów na mapie miasta. Do tych najważniejszych należą bez wątpienia stare, zabytkowe dzielnice Zagrzebia – Kapitol, Gradec i Dolac. Znajdziemy tam wiele doskonale zachowanych budowli, które pamiętają czasy średniowiecza. Niewielkie uliczki tworzą magiczną atmosferę, która urzeka pięknem i niepowtarzalnym klimatem.

Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe kościoły – imponująca katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (najwyższa budowla sakralna w Chorwacji), kościół Świętego Marka ze wspaniałym, mozaikowym dachem czy piękny, barokowy kościół Świętej Katarzyny. Miłośnicy zabytków muszą koniecznie zobaczyć kamienną bramę, pomnik Bana Josipa Jelačicia, Krvavi Most czy średniowieczną Wieżę Lotrščak. Trasę z Dolnego Miasta na Górne Miasto warto pokonać kolejką Zagrebačka uspinjača – jedną z najkrótszych w Europie kolejek liniowo-terenowych.

Po obejrzeniu zabytków Zagrzebia można udać się na spacer do liczącego ponad 100 lat ogrodu botanicznego, albo do parku Maksimir, w którym znajduje się piękne, XVIII-wieczne zoo. Wspaniałym miejscem na popołudniową przechadzkę jest także historyczny cmentarz Mirogoj, założony w drugiej połowie XIX w. Piękne pomniki i urokliwe arkady z imponującymi kopułami sprawiają, że miejsce to w niczym nie ustępuje malowniczym parkom miejskim.

Źródło: materiały partnera

Zagrzeb – ciekawostki, które warto znać

• Stolica Chorwacji jest zarazem jej największym miastem. Metropolia liczy ok. 800 tys. mieszkańców.
• Dopiero w 1991 r. Zagrzeb oficjalnie zyskał miano stolicy niepodległej Republiki Chorwacji. Do tego czasu kraj był pod władaniem różnych państw, bez prawa do suwerenności.
• Za czasów rzymskich chorwacką metropolię nazywano Andautonią. Nazwy Zagrzeb po raz pierwszy użyto w 1094 r., w dokumentacji kościelnej.
• Zagrzeb słynie z Międzynarodowego Festiwalu Folkowego. Na przełomie lipca i sierpnia do stolicy Chorwacji ściągają miłośnicy folkowych brzmień ze wszystkich zakątków świata.
• Charakterystyczną cechą układu urbanistycznego Zagrzebia są liczne wielopiętrowe budynki.
• Do najsłynniejszych wizytówek miasta można śmiało zaliczyć pomnik Bana Josipa Jelačicia i charakterystyczny, mozaikowy dach kościoła św. Marka. Oba obiekty są każdego dnia oblegane przez rzesze turystów.
• Od 1979 r. stolica Chorwacji znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
• Najstarsze dzielnice Zagrzebia to Kapitol i Gradec. Aż do XIX w. stanowiły one zupełnie odrębne, rywalizujące ze sobą ośrodki miejskie. Obecnie Kapitol i Gradec tworzą tzw. Gornji Grad, czyli Górne Miasto.
• Do niewątpliwych atrakcji Zagrzebia należy jedna z najkrótszych kolejek linowo- terenowych w Europie, łącząca Dolne Miasto z Górnym Miastem. Amatorzy pieszych wędrówek mogą dostać się do Gornji Gradu liczącymi kilkaset stopni drewnianymi schodami, ale to opcja dla wytrwałych piechurów.
• Zagrzeb może pochwalić się wspaniałym ogrodem botanicznym, w którym rośnie ok. 5 tys. gatunków roślin (20 proc. z nich to gatunki egzotyczne). Ten okazały, zielony teren powstał ponad 100 lat temu, a dzięki ciągłym modernizacjom i rozbudowie jest jednym z ulubionych miejsc spacerów i obowiązkowym punktem na mapie miejskich atrakcji.

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close